I 2024 vil Bygma Gruppen for første gang i samarbejde med blandt andet ZBC Næstved hylde de største talenter blandt handelseleverne. Virksomheden lancerer nemlig Bygma Talentlegat med formålet at støtte og belønne den ekstraordinære indsats hos 4 elever fra seks af landets erhvervsskoler med et samlet beløb på 288.000 kr. Med dette tiltag håber Bygma Gruppen og erhvervsskolerne at øge kendskabet til erhvervsuddannelserne, der de seneste ti år har oplevet et drastisk fald på hele 33 pct. i antallet af elever.
Der bliver sat velfortjent fokus både på erhvervsskolerne og på de dygtige handelselever, når landets største danskejede leverandør af byggematerialer lancerer Bygma Talentlegat. Allerede nu er 6 af landets erhvervsskoler i gang med at indstille eleverne, og i februar vil 24 udvalgte elever modtage et legat på 12.000 kr. ved en reception, der holdes i det nye flotte Bygma København. En af de 6 udvalgte samarbejdsskoler er ZBC i Næstved.
Det er underviserne på ZBC i Næstved, der indstiller de af deres handelselever, som de vurderer, har gjort en ekstraordinær indsats, og dermed lever op til kravene for at få tildelt legatet. For det er netop for at hylde eleverne og vise dem, at deres talent og ambitioner vil blive værdsat hos en kommende arbejdsgiver, at man uddeler legatet.
– I Bygma ønsker vi at tage ansvar for det samfund, som vi og vores medarbejdere er en del af. Dette legat giver os mulighed for at hylde de dygtige unge, der står på nippet til at skulle i gang med deres karriere, og forhåbentlig også influere deres valg af retning henimod handelsbranchen, udtaler Jesper Nielsen, der er direktør i Bygma Næstved.
Kampen om medarbejderne er blevet mere kompleks
Udover ønsket om at øge kendskabet til erhvervsuddannelserne og belønne de dygtige elever, så er formålet med Bygma Talentlegat da også fortsat at tiltrække de bedste medarbejdere, hvilket er blevet vanskeliggjort dels på grund af det støt faldende antal elever på erhvervsuddannelserne.
– Med dette legat får vi en lejlighed til at fortælle om de mange muligheder, som en karriere indenfor handel kan tilbyde. Hos Bygma har vi et stort fokus på at fremme vores egne talenters muligheder i organisationen og sikre dem en spændende karriere med fokus på relationerne med kunderne og chancen for at bidrage positivt til byggeriets grønne omstilling, fortæller Jesper Nielsen og fortsætter:
– Vi er rigtig glade for den tætte dialog og det konstruktive samarbejde med ZBC Næstved, som har muliggjort stiftelsen af dette legat. Vi håber, at vi sammen kan bidrage med en positiv motivationsfaktor til de studerende og øge opmærksomheden om erhvervsskolerne og elevuddannelsen som et stærkt alternativ til andre uddannelser.
Et tæt samarbejde
Det bakkes op af Charlotte Skøtt, der er uddannelseschef hos ZBC Næstved.
– Vi vil meget gerne være med til at hylde vores elever, og vi er derfor glade for samarbejdet med Bygma om talentlegatet. Udover anerkendelse af vores elevers indsats håber vi også, at legatet vil være med til at skabe opmærksomhed om handelsuddannelsen hos dem, der endnu ikke har valgt uddannelse eller som overvejer et karriereskift. Der er nemlig mange spændende jobmuligheder her i regionen, og med en handelsuddannelse åbner du døren til et arbejdsliv, hvor du virkelig kan gøre en forskel, siger Charlotte Skøtt.
FAKTA:
De seks skoler, der indstiller elever til legatet, er:
Aalborg Handelsskole
Aarhus Business College
Tietgenskolen Odense
IBC Kolding
ZBC Næstved/Ringsted
Roskilde Handelsskole