kontakt@sydmedier.dk      Vordingborg, Præstø, Stege, Møn, Lundby, Langebæk, Stensved, Ørslev, Mern, Nyråd, Kalvehave, Bogø, Jungshoved, Nordfalster

Happiness Festival 2026 kommer til Danmark for første gang ved Stensby

af | 1. juni 2026 | Kalender

En unik weekend med fællesskab, velvære, musik, meditation og bevidst livsstil med Mohanji.

Den 4.–5. juli 2026 er Danmark vært for den allerførste udgave af Happiness Festival på det smukke Mohanji Peace Center Denmark nær Vordingborg – en hjertevarm sammenkomst, der er skabt for at hjælpe mennesker med at genfinde deres naturlige tilstand af glæde, indre stabilitet og autentisk levevis.

Festivalen er skabt på baggrund af læren fra den globale humanitære og spirituelle lærer Mohanji og tilbyder en moderne og tilgængelig oplevelse med fokus på velvære, meningsfuld forbindelse, selvudvikling og et bevidst fællesskab.

I en verden, der ofte føles hurtig, overvældende og usammenhængende, inviterer Happiness Festival folk til at stoppe op, trække vejret dybt, genfinde kontakten med sig selv og opleve enkle, men kraftfulde teknikker, der understøtter større balance og klarhed i hverdagen.
I løbet af to sommerdage vil de besøgende kunne nyde et rigt og opløftende program med blandt andet meditation, livemusik, samtaler med Mohanji, bevidst bevægelse, inspirerende workshops, guidede processer, paneldiskussioner og wellness-oplevelser, der er skabt til at vække glæde og indre stabilitet.
Programmet vil også omfatte særlige oplevelser såsom Manifestation af Overflod: Omprogrammering — et særligt guidet program med Mohanji — samt en Særlig Kvindecirkel med Devi Mohan.

En af festivalens centrale oplevelser vil være livesamtalerne og guidede processer med Mohanji — der tilbyder praktisk indsigt, klarhed og redskaber til at leve med mere mening, fred og autenticitet.

”Det, der gør Happiness Festival unik, er kombinationen af en fejring med bevidsthed og konkrete wellness-oplevelser i et varmt, indbydende og inkluderende miljø. I stedet for at opfordre til at flygte fra hverdagen, opmuntrer festivalen deltagerne til at opdage, hvordan glæde, klarhed og stabilitet kan blive en del af hverdagen”, siger Ulla Bernholdt, formand for Mohanji Foundation i Danmark.
Der vil også være særlige områder på festivalen, der skaber oplevelser for forskellige generationer og interesser, herunder Børnehjørnet, Mohanji Youth Club-hjørnet og Mad & Drikke-hjørnet.

Festivalen er fuldstændig alkoholfri og byder på lækre plantebaserede madoplevelser, der passer til begivenhedens bevidste og trivselsorienterede atmosfære.
Happiness Festival har til formål at samle mennesker fra Danmark og hele Europa, der søger dybere forbindelse, inspiration, balance og autentiske menneskelige oplevelser.

Uanset om besøgende kommer for afslapning, selvudvikling, musik, fællesskab eller blot nysgerrighed, tilbyder festivalen en mulighed for at opleve en anderledes form for sammenkomst – en, der er forankret i nærvær, positivitet og fælles menneskelige værdier.

Happiness Festival 2026

4.–5. juli 2026
Mohanji Peace Center Danmark
Stensbyvej 9, 4772 Langebæk

Mere information og billetter: https://mohanji.org/events/happiness-festival-with-mohanji-2026

Instagram: https://www.instagram.com/mpc.danmark/


Email

Modtag gratis nyhedsbrev fra SydMedier.dk

* skal udfyldes

Intuit Mailchimp