Vordingborg Kommune og lokale samarbejdspartnere inviterer nu til tre borgermøder i Kalvehave, Jungshoved og Præstø, hvor vi sammen skal se på, hvad en udvidelse af Møn UNESCO Biosfære kan betyde for de tre områder.
I 2025 besluttede kommunalbestyrelsen i Vordingborg Kommune, at kommunen vil ansøge UNESCO om at udvide Møn UNESCO Biosfære til også at omfatte Kalvehave, Præstø og Jungshoved.
Udvidelsesplanerne er en del af den obligatoriske 10-årsevaluering af Møn UNESCO Biosfære, som skal sendes til UNESCO i september 2027. Arbejdet er nu i gang, og i den forbindelse inviteres alle, der bor, arbejder eller engagerer sig i de tre områder, til at være med.
For et biosfæreområde er ikke kun et spørgsmål om natur og landskaber. Det handler også om mennesker, lokale fællesskaber, kultur, erhverv og den måde, vi ønsker at udvikle vores områder på.
Hvad gør Kalvehave, Jungshoved eller Præstø til noget særligt? Hvad skal vi passe særligt godt på? Og hvad kunne det give jer at blive en del af et UNESCO biosfæreområde?
Det er nogle af de spørgsmål, vi gerne vil høre borgernes tanker om. Og alle input er vigtige.
Møn UNESCO Biosfære bygger på samarbejde mellem mennesker, organisationer, virksomheder og lokale kræfter. Når Biosfæreområdet skal udvikles, er det derfor vigtigt at tage afsæt i den viden og de erfaringer, der allerede findes lokalt.
På borgermøderne vil der være mulighed for både at høre mere om, hvad det betyder at være et UNESCO biosfæreområde, og for at dele egne erfaringer og idéer. Ved alle tre møder vil der være en lokal biosfæreambassadør, der fortæller om sine erfaringer, og herefter dialog om, hvad der er vigtigt i de tre områder område. Samtidig vil Biosfæresekretariatet også informere om den videre proces omkring den obligatoriske 10-årsevaluering og ansøgning til UNESCO om udvidelsen.
Vi håber, at borgere, foreninger, erhvervsliv og andre med interesse for området vil tage del i samtalen. Man behøver ikke vide noget om UNESCO eller Biosfæreområder på forhånd.
Kalvehave – torsdag 3. september kl. 19.00–21.00
Den Gule Stald, Kalvehave Havnevej 49, 4771 Kalvehave
Jungshoved – torsdag 24. september kl. 19.00–21.00
Egnshuset Jungshoved Skole, Jungshovedvej 46, 4720 Jungshoved By
Præstø – torsdag 1. oktober kl. 19.00–21.00
Støberihallerne, Adelgade 20, 4720 Præstø
Borgermøderne arrangeres i et samarbejde mellem Præstø Lokalforum, Lokalforum for Kalvehave og Omegn, Jungshoved Lokalforum, Præstø Handel og Erhverv, Destination Præstø Fjord og Vordingborg Kommune.

Jungshoved Nor – Foto: Vordingborg Kommune

