Nysted Orgelmuseum inviterer til en magisk aften med musik og kunst for at fejre museets 5-års jubilæum. Den 8. juni kl. 19.30 åbner dørene til en uforglemmelig åbningskoncert og fernisering af Bo Karbergs unikke fløjtesamling. Denne aften bliver en hyldest til både musik og kultur i en intim og festlig atmosfære.
Naturskønne Omgivelser og Historiske Rødder
Nyd den fantastiske udsigt til Rørsøen og lad dig fortrylle af solnedgangen, mens du nyder en forfriskning og smager på lækker kage i pausen eller efter koncerten. Denne oplevelse kombinerer naturens skønhed med kulturel rigdom, hvilket skaber en uforglemmelig aften. Nysted Orgelmuseum ligger med udsigt til Ålholm Slot, hvorfra Grev Rabens nodesamling med sjældne stykker, der vil blive spillet denne aften, blev fundet.
Eksklusiv Fernisering og Koncert
Aftenen begynder med ferniseringen af Bo Karbergs fløjtesamling, hvor gæsterne kan opleve de særlige fløjter samlet af Bo karberg. Bo Karberg har samlet antikke fløjter siden han var 15 år og fortsatte med denne passion hele sit liv. Hans imponerende samling består af over 120 antikke fløjter, som alle stammer fra perioden 1700-1900. En del af denne store samling kan man se i udstillingen i Nysted Orgelmuseum i 2024 og på koncerten vil Winnie Bugge Frandsen spiller på denne originale antikke fløjter.
Efter ferniseringen vil Duo Tramontana, bestående af Winnie Bugge Frandsen (traversfløjter) og Søren Gleerup Hansen (orgel), fremføre en koncert, der tager publikum med på en rejse gennem barokkens og klassicismens smukke og livlige musiklandskaber. Koncerten byder på musikstykker fra komponister som H.O.C. Zinck, F.D.R. Kuhlau, og J.S. Bach.
Et Unikt og Intimt Arrangement
Denne særlige koncert er ikke bare en fejring af vores jubilæum, men også en sjælden mulighed for at opleve musikken i det smukke og intime miljø på Nysted Orgelmuseum. Museet huser 16 bevaringsværdige orgler, som også vil blive spillet på under koncerten. Det bliver en aften, hvor musikkens klang smelter sammen med den historiske atmosfære i museet.
Arrangementet er støttet af Guldborgsund Kommune.
Billetkøb.
Du kan sikre dig en plads til denne unikke oplevelse ved at købe dine billetter på forhånd. Der er et begrænset antal billetter, så der opfordres til at købe dem i god tid. Køb billetter på orgelmuseets hjemmeside www.orgelmuseum.dk
Program
• H.O.C. Zinck (1746-1832) – Sonate no 3 i G-dur*
Allegro moderato, Cantabile, Tempo di Minuetto
• F.D.R. Kuhlau (1786-1832) – Variationer over en svensk folkemelodi – fløjtesolo*
• Trad. – Dansefundet i Grev Rabens nodesamling på Ålholm Slot*
1. Polonoise, La Matelotte, La nouvelle Chapelliére, Arlequin
• Kolbe (??) – Romanzasiciliano fra H.P. Møllers stemmebøger**
• C.E.F. Weyse (1774-1842) – Andantino fra Sovedrikken fra H.P. Møllers stemmebøger***
• J.P.E. Hartmann (1805-1900) – Passions-Intermezzo – orgelsolo
• J.P.E. Hartmann – Prelude i g-mol*
• J.S. Bach (1685-1750) – Menuet og Badinerie fra suite i h-mol*
• C.Ph.E. Bach (1714-1788) – Hamburgersonate* Allegretto, Rondo – presto
*Spilles på Potter-fløjte fra udstillingen
**Spilles på Skousboe-fløjte fra udstillingen
***Spilles på H.C. Hansen tertsfløjte fra udstillingen
Medvirkende: Winnie Bugge Frandsen, traversfløjter, Søren Gleerup Hansen, orgel, Bo Karberg, kunstner og fløjtemager