Rasmus Evind er Citymanager i Vordingborg, og er blevet inviteret i studiet for at sætte fokus på erhvervslivet i Vordingborg.
Som Citymanager er Rasmus Evind en form for bindeled mellem erhvervslivet, erhvervsservice og kommunen. Han er i sit arbejde i dialog med mange interessenter omkring udvikling af erhvervslivet.
Rasmus Evind sætter fokus på lokale emner som huslejepriser, samarbejde og sammenhold i bylivet, parkeringsmuligheder og forventninger fra besøgende og erhvervsdrivende, egne lokale producenter, lokale events som skaber mere liv til byen.
Rasmus lader sig ofte inspirere af hvordan man gør andre steder, fx. i udlandet. Hans fokus er også regionalt i forhold til at samarbejde med andre kommuner i området, for at få gavn af de større anlægsprojekter, herunder udvikling af rammerne, overnatningsmuligheder og erhvervsturisme.
Du kan se hele afsnittet lige her.